شرایط محیط دیرینه لایه های زغال سنگی ناحیه زغال دار قشلاق (البرز خاوری) بر پایه شواهد سنگ نگاری و رخساره ای

پیام:
چکیده:
ناحیه زغال دار قشلاق با داشتن نهشته های زغال سنگی متعلق به گروه شمشک، بخشی از یک ناودیس بزرگ در ناحیه البرز خاوری است. به منظور بررسی شرایط محیط دیرینه نهشت زغال سنگ ها بر پایه شواهد سنگ نگاری آلی و معدنی و نمودار رخساره ای، از 11 لایه زغال سنگی متعلق به 4 معدن در حال استخراج نمونه برداری شد. کانی هایی مانند کوارتز، کائولینیت، پیریت، سیدریت، بیوتیت، مونت موریلونیت و دولومیت در معادن زغال سنگ قشلاق تشخیص داده شد. شاخص آب زیرزمینی (GWI) نشانگر شرایط هیدرولوژیکی Ombrotrophic برای لایه های زغال سنگی ناحیه زغال دار قشلاق است. لایه های K13 و K11 به دلیل داشتن مقدار مواد معدنی بیشتر نسبت به دیگر لایه ها، دارای مقدار GWI بالاتری هستند. شاخص پوشش گیاهی (VI) این زغال سنگ ها کمتر از 3 است که می تواند دلیلی بر برتری گیاهان آبزی/علفی در تشکیل این زغال سنگ ها باشد. داده های سنگ نگاری آلی و معدنی به همراه نمودار رخساره ای، گویای شرایط بی هوازی تا کم اکسیژن، آلکالن و تغییرات سطح ایستابی به همراه مجاورت نسبی به سوی محیط های دریایی است.
زبان:
فارسی
صفحه:
271
لینک کوتاه:
magiran.com/p1547629 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!