بازدارنده های ارتباط در گفتار و رفتار امام رضا (ع)

چکیده:
معصومان، به عنوان تبیین کنندگان وحی وظیفه داشتند با گفتار و رفتار خود، پیروان دین مبین اسلام را با بایدها و نبایدهای زیستن آشنا نمایند. انسان به عنوان موجودی اجتماعی چاره ای جز ایجاد ارتباط با هم نوعان ندارد و در این راستا اگر بخواهد ارتباطی اثربخش با هم نوعان برقرار نماید، باید از
پاره ای عوامل موثر بهره گیری کند و از بخشی بازدارنده های ارتباط دوری گزیند.
این نوشتار با هدف استخراج و دسته بندی پاره ای از موانع و بازدارنده های ارتباط اثربخش در گفتار و رفتار امام رضا (ع) تدوین شده است. این بازدارنده ها در ابواب مختلف حدیثی و نه فقط در ابواب اخلاقی احادیث ایشان به چشم می خورد.
تنوع سه دوره مختلف در دوران امامت ایشان و نگاه ویژه از حیث ارتباطی به احادیث آن امام همام می تواند الگویی ویژه برای شیوه رفتاری مدیران و بلکه همه علاقه مندان به خاندان اهل بیت: باشد.
در این نوشتار، که به شیوه کتابخانه ای سامان یافته است، بازدارنده ها در دو گروه کلی درونی و بیرونی تقسیم شده که اجمالا بازدارنده هایی همچون شیطان و نفس اماره، تحقیر، حسد، دروغ، بخل، فخر فروشی، بهتان، تکبر، غیبت، کینه و عداوت، ترس و بدزبانی به عنوان موانع ارتباط آورده شده است.
شوخی بیش از حد، مشاجره، نسبت ناروا، خشم، مجادله، محدود نمودن ارتباط، بی توجهی به احساسات طرف مقابل، تفاوت برخورد، هم نشینی با بدان، پیام های غیر کلامی نامناسب، ستایش افراطی مخاطب و نصیحت از دیگر بازدارنده های ارتباط است که شواهد آن را در احادیث امام رضا (ع) یافته ایم.
زبان:
فارسی
در صفحه:
29
لینک کوتاه:
magiran.com/p1547979 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 990,000ريال می‌توانید 60 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 50 € euros via PayPal and download 60 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!