تحلیل ارتباطات غیرکلامی در بوستان سعدی

چکیده:
بوستان یا سعدی نامه که جهان آرمانی سعدی را به تصویر می کشد، برای مطالعات میان رشته ای ظرفیت فراوان دارد. رفتارهای غیرکلامی در فرایند ارتباط می توانند نقش های تکمیل کننده، تکذیب کننده، تکرارکننده، کنترل کننده، جانشینی و تاکیدی داشته باشند؛ البته گاهی چند نقش را با هم ایفا می کنند. برخی پژوهشگران، در بعضی موقعیت ها، ارتباطات غیر کلامی را از ارتباطات کلامی مهم تر می دانند؛ بیرد ویسل و آلبرت مهرابیان عقیده دارند که در فرایند ارتباط، 65تا93درصد انتقال معانی و منظورها از طریق رفتارهای غیر کلامی صورت می گیرد. در این مقاله، نگارندگان ارتباطات غیر کلامی را در بوستان سعدی تحلیل کرده و دریافته اند که سعدی در کاربرد ارتباطات غیرکلامی به انواع زبان های بدن، کارکردهای زبان اشیاء مانند هدیه ها و دارایی ها، لباس و جواهرات و عناصر پیرازبان چون: لحن و ضریب سخن گویی به خوبی توجه داشته؛ او همچنین با آگاهی از تاثیر این گونه از ارتباط و پیونددادن آن ها با کلام، بر رسایی بیشتر معنا در فضای نمایشی شعر خود افزوده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
181 -210
لینک کوتاه:
magiran.com/p1555133 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.