اثرالشعرالعربی فی الشعرالفارسی

نویسنده:
چکیده:

‏للشعرالعربی اثر و میض فی لشعرالفارسی تصویرا و مضمونا و لغظا و معنی و نورد هیهنا امثله و نماذج موضحه و نستنتج من هیهنا ان الشعراء الایرانیین ذووتمتع باهر من الادب و الشعرالعربی الوضائین.
‏1. قال بشار:‏کان مثارالنقع فوق رووسنا ‏و اسیافنا لیل تهاوی کواکبه
‏و هذاالبیت هوالذی سمی باشهر بیت قاله بشار (بشار، 1369 ه.ق/1950م) و تاثر منه فردوسی الشاعرالفارسی فی ابیاته التالیه:‏درخشیدن تیغ های بنفش ‏در آن سایه ی کاویانی درفش
تو گفتی که اندر شب تیره چهر ستاره همی برفشاند سپهر
2 ‏. الشمس کالمراه فی کف الاشل تجری علی السماء من غیر فشل
هذاالب من شواهد المطول للتفتازنی التشبیه الغریب و نسب مره لابی النجم العجلی و مره اخری. لابن معتز و هکذا نسب الی الشماخ و اورد محمد بار شریف صاحب جامع الشواهد بالصوره الاتیه:

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
عربی
صفحات:
75 -80
لینک کوتاه:
magiran.com/p1558008 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.