بررسی اتنوباتنی منتخبی از گیاهان دارویی شهرستان فسا در استان فارس

چکیده:
سابقه و هدف
امروزه گیاهان دارویی با توجه به جایگاه ویژه ای که در بهداشت و سلامت جامعه دارند همواره مورد توجه مراکز علمی و تحقیقاتی هستند. طب سنتی و اتنوباتنی دو موضوع مورد توجه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران هستند که با به دست آوردن اطلاعات از افراد بومی یک منطقه به دست می آید. در چند سال اخیر پژوهشگران کشور مطالعاتی را در زمینه شناسایی، معرفی و نحوه مصرف گیاهان دارویی و معطر مناطق مختلف انجام داده اند. لذا این تحقیق روی گیاهان داروئی شهرستان فسا در استان فارس انجام گرفت.
مواد و روش ها
این بررسی با روش پیمایش های صحرایی، باورها و اطلاعات مردمی، شناسایی، دسته بندی و معرفی این گیاهان صورت گرفته است. برای هر گونه گیاهی، نام علمی، نام محلی، اندام مورد استفاده، خاصیت درمانی رایج، فرم تهیه و مصرف داروی گیاهی تدوین شد.
نتیجه گیری
گیاهان مذکور عمدتا در درمان بیماری های گوارشی و اعصاب توسط افراد بومی مورد استفاده قرار می گرفتند. نتایج این تحقیق نشان می دهد که تعداد زیادی از گیاهان منطقه دارویی و با ارزش اقتصادی هستند و این امر لزوم توجه بیشتر مردم و مسئولین منابع طبیعی را به حفظ و جلوگیری از انقراض برخی از گونه های گیاهی این منطقه بیش از پیش ضروری می نماید.
زبان:
فارسی
صفحه:
89
لینک کوتاه:
magiran.com/p1559831 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!