ترکیب بهینه شبکه عصبی آشوب گون با پسخوراند خودی، نمای لیاپانوف و تبرید تدریجی در حل مسئله فروشنده دوره گرد

چکیده:
این مقاله یک ترکیب هم افزای شبکه عصبی آشوب گون با پسخوراند خودی، نمای لیاپانوف و تبرید تدریجی را برای حل مسایل بهینه سازی ترکیبی نظیر فروشنده دوره گرد (TSP) پیشنهاد می دهد. برخلاف شبکه های عصبی مصنوعی که با دینامیک گرادیان نزولی به سمت نقطه تعادل پایدار همگرا می شوند، شبکه های عصبی آشوبی دینامیک های فضایی-زمانی غنی تر و ساختار پیچیده تری دارند. بنابراین انتظار می رود شبکه عصبی آشوبی توان بالایی برای یافتن نقطه بهینه سراسری و یا حداقل نزدیک به سراسری داشته باشد. یکی از مهم ترین مشکلات شبکه های عصبی مصنوعی، گرفتاری آنها در کمینه های محلی است. اگر چه شبکه های عصبی آشوب گون تا حدی این مشکل را حل می کنند، ولی به لحاظ سرعت همگرایی در حرکت به سوی نقطه تعادل مشکل دارند. بنابراین در این مقاله به کمک نمای لیاپانوف و تبرید تدریجی حضور شبکه در حالت آشوب گون کنترل و شبکه به سمت نقطه بهینه سراسری هدایت می شود. به منظور ارزیابی این شبکه، TSP با تعداد شهرهای مختلف استفاده شده است. نتایج شبیه سازی نشان می دهد این شبکه می تواند جواب بهینه را در TSP با تعداد تکرار کمتر و سرعت بیشتر پیدا کند.
زبان:
فارسی
صفحه:
63
لینک کوتاه:
magiran.com/p1563110 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.