واکاوی وصیت نازل شده از آسمان به حضرت محمد (ص) و نقش آن در شناسایی مدعیان دروغین

پیام:
چکیده:
با توجه به روایات ائمه (ع)، وصیت رسول خدا(ص) یکی از راه های اثبات امامت است. و این وصیت در منابع شیعه به دوازده نفر که اولین آن ها حضرت علی(ع) و آخرین آن ها حضرت مهدی(عج) است؛ اشاره می کند. همچنین وصیت مورد استفاده در اثبات امامت در دو قسم مکتوب و آشکار و هر یک دارای ویژگی هایی است. در این نوشتار در مورد وصیت مکتوب گفت وگو و ویژگی های آن در منابع روایی شیعه واکاوی شده و در نهایت نتیجه این که در زمان حیات حضرت محمد(ص)، خدای متعال مکتوبی را با دوازده خاتم توسط جبرئیل برای ایشان ارسال و نام ائمه دوازده گانه و دستورالعمل زندگی هر امامی را بیان کرده است. با اثبات این مطلب، هرکسی ادعای امامت کند؛ در حالی که نامش در وصیت نیست، به یقین دروغگو است نیاز به بازنگری منابع روایی و سوء استفاده برخی مدعیان از معنای وصیت مکتوب و چگونگی بهره گیری از این معیار، انگیزه ای دیگر در تدوین این نوشتار بوده و روش نگاشته «تحلیلی توصیفی» است.
زبان:
فارسی
صفحه:
87
لینک کوتاه:
magiran.com/p1565918 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.