گردشگری و تعیین محدوده آسایش اقلیمی آن در استان کهگیلویه و بویر احمد با استفاده از شاخص دمای موثر

چکیده:
امروزه آب و هوا و اقلیم هر منطقه ای نقش به سزایی در توسعه گردشگری آن ایفا می نماید به طوری که احساس رضایت از هر نوع فعالیت گردشگری منوط به فراهم بودن شرایط مناسب اقلیمی به هنگام بازدید خواهد بود. آسایش توریسم چه از لحاظ انتخاب زمان و مکان سفر و چه از جنبه فیزیولوژیک بدن انسان اهمیت فراوانی دارد لذا به منظور توسعه گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد لازم است زمانها و مکانهای مناسب جهت آسایش اقلیمی گردشگری مشخص شود. که برای اینکار و تعیین محدوده آسایش اقلیمی استان از شاخص دمای موثر استفاده شده است و برای استفاده از این شاخص از داده های ساعتی دما و رطوبت نسبی ایستگاه های یاسوج و گچساران برای یک دوره آماری 91 ساله (1987-2005) بهره - گرفته شده است. بر اساس نتایج حاصل از محاسبه ها و نمودارهای شاخص های دمای موثر، مشخص شد که در ایستگاه یاسوج در هیچ یک از ساعات شبانه روز ماه های ژانویه، فوریه، مارس، نوامبر و دسامبر شرایط مناسب آسایش اقلیمی وجود ندارد و در طول 1 ماه از سال ساعت های از ماه های آوریل، می، ژوئن، جولای، اوت، سپتامبر و اکتبر در مناطق آسایش و تقریبا آسایش قراردارد دارند که از این 1 ماه، 4 ماه آن را به ترتیب ماه های می، اکتبر، سپتامبر و ژوئن از لحاظ زمانی بیشترین زمان آسایش اقلیمی گردشگری را دارا می باشد. اما در ایستگاه گچساران، آسایش اقلیمی برای ماه های مختلف سال به این ترتیب میباشد که شرایط در طول 1 ماه از ماه های سال یعنی ماه ژانویه و فوریه، می، ژوئن، جولای، اوت، سپتامبر مناسب گردشگری نمی باشد و در بقیه ماه ها از جمله مارس، آوریل، اکتبر، نوامبر و دسامبر در مناطق آسایش و تقریبا آسایش قرار دارند که بهترین شرایط زمانی مطلوب برای گردشگری را دارا می باشند.
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -14
لینک کوتاه:
magiran.com/p1575662 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.