منسوجات با ضریب پواسون منفی

چکیده:
مواد با ضریب پواسون منفی یا مواد آگزتیک نوع غیر متداول از مواد هستند که بر خلاف مواد متداول، دستخوش ازدیاد طول عرضی در اثر کشش محوری یا جمع شدگی عرضی در اثر نیروی فشاری می شوند. تا به امروز تعداد زیادی از مواد با این خاصیت کشف، ساخته یا پیشنهاد شده اند. این مواد ویژگی های منحصر به فردی دارند که به جذابیت آن ها برای کاربردهای ویژه منجر شده است. در سال های اخیر کالاهای نساجی آگزتیک از جمله نخ، پارچه و منسوجات سه بعدی آگزتیک بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. تاکنون دو ساختار کلی برای نخ آگزتیک پیشنهاد شده است که می توانند به تنهایی یا در بافت پارچه های تاری-پودی به کار روند. با وجود این، پژوهش های بسیار محدودی در زمینه پارچه های آگزتیک تاری-پودی انجام شده است. ساختار های حلقوی متنوعی با خاصیت آگزتیک ارائه شده است که با استفاده از نخ های غیر آگزتیک بافته شده است. این پارچه ها در بازه محدودی از ازدیاد طول کششی خاصیت آگزتیک دارند. تعدادی از منسوجات سه بعدی آگزتیک نیز پیشنهاد شده است که می توانند کاربرد های بسیار موثری داشته باشند. با تلاش پژوهشگران، این باور وجود دارد که در آینده منسوجات با ضریب پواسون منفی بیشتری با کاربرد های متنوع، ارائه شوند.
زبان:
فارسی
صفحات:
19 -27
لینک کوتاه:
magiran.com/p1597892 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.