پهنه بندی خطر سیل و معرفی راهکارهای مدیریتی در مناطق 1 و 3 شهرداری تهران

چکیده:
در این مطالعه سعی شده است با بررسی عوامل موثر بر سیل خیزی و شناسایی نقاط آسیب پذیر از نظر مخاطرات سیل در مناطق 1 و 3 شهرداری تهران، راهکارهای مناسب مدیریتی برای مقابله با این پدیده بیان شود. مخاطره سیل، به ویژه در مناطق شهری ممکن است خسارات جانی و مالی زیادی در پی داشته باشد. برای کاهش این خسارات و تعدیل آسیب های ناشی از آن در این مناطق، عوامل هیدرولوژیکی، توپوگرافیکی، ویژگی های انسانی و... به صورت لایه های اطلاعاتی جداگانه در محیط GIS پهنه بندی شده و با روش های وزن دهی مثل روش AHP اولویت بندی شد و در نهایت محدوده های پرخطر شناسایی شد. در این تحقیق مشخص شد که کدام مناطق در برابر سیلاب آسیب پذیرترند و کدام مناطق کمتر آسیب پذیرند. در مجموع منطقه تحقیق به پنج کلاس طبقه بندی و مساحت هر یک از آنها مشخص شد. 21/16 کیلومتر مربع از این منطقه دارای خطر بسیار زیاد سیلاب است و به ترتیب مساحت های 11/19، 06/17، 67/9 و 84/1 در محدوده های با خطر زیاد، متوسط، کم و خیلی کم قرار می گیرند که با بهره گیری از این اطلاعات می توان برنامه ها و راهکار های مناسبی را برای کنترل سیلاب و حتی استفاده از آن به منظور بهره برداری بهینه و کاربردی اعمال کرد.
زبان:
فارسی
صفحه:
181
لینک کوتاه:
magiran.com/p1603208 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!