بررسی اثرات روش شیمی-گرمادرمانی در شرایط درون شیشه ای برای حذف ویروس موزاییک آرابیس و لکه حلقه ای بافت مرده ی هسته دارها در نهال گیاه رز

چکیده:
بیماری موزاییک احتمالا مهم ترین بیماری ویروسی در گل رز است. در این مطالعه، با به-کارگیری روش شیمی-گرمادرمانی سعی بر عاری سازی رز از ویروس موزاییک آرابیس (ArMV) و ویروس لکه حلقه ای بافت مرده ی هسته دارها (PNRSV) در مقایسه با کاربرد مجزای هر یک از دو روش یاد شده گردید. بدین منظور گیاهچه های آلوده به ویروس در محیط کشت MS محتوی ریباویرین به غلظت های 10، 20 و 30 میلی گرم بر میلی لیتر به مدت 20 و 40 روز به علاوه روش دمادرمانی به مدت 30 روز در دمای 38 درجه سلسیوس به مدت 16 ساعت و دمای 22 درجه سلسیوس به مدت 8 ساعت استفاده گردید. مجموع ویروس های رز (ArMV + PNRSV) به روش-های ذکر شده به طور موثری حذف گردیدند که توسط آزمون داس الیزا تایید شد. گرمادرمانی به-همراه شیمی درمانی (محتوی ریباویرین در غلظت 30 میلی گرم بر میلی لیتر در مدت زمان 30 روز) موثرترین نوع درمان و حذف ویروس از گیاهچه ها در طول دوره 4 هفته بود به طوری که باعث ویروس زدایی از گیاهان رز تک آلوده به ArMV وPNRSV و دوگانه آلوده به ArMV + PNRSV با کارآیی به ترتیب 33/63%، 09/90% و 18/85% گردیدند. جزییات کامل روش مورد آزمون به منظور حذف ویروس های مختلف ذکر گردیده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
انگلیسی
صفحات:
497 -506
لینک کوتاه:
magiran.com/p1609044 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!