نظریه سازه انگاری و بازتاب انقلاب اسلامی ایران بر جنبش انصار الله و انقلاب یمن

پیام:
چکیده:
شک انقلاب اسلامی ایران یکی از موثرترین تحولات در دهه های اخیر خاورمیانه محسوب می شود، و روح و اندیشه این انقلاب در بسیاری از تحولات منطقه ای به طور چشمگیری تاثیرگذار بوده است. با توجه به اهمیت تحولات اخیر در خاورمیانه هدف پژوهش حاضربررسی، تجزیه وتحلیل ظرفیت ها و چالش های موجود در بطن این تحولات برای انقلاب اسلامی ایران در راستای تاثیرگذاری و الگودهی به این جنبش ها به ویژه جنبش مردم یمن می باشد. ارتباط انقلاب اسلامی ایران با تحولات دهه ی اخیر خاورمیانه، از مباحثی است که توجه پژوهشگران را به خود جلب نموده و پژوهش های فراوانی در این زمینه صورت گرفته است. از طرفی تحولات اخیر یمن از مباحثی است که سوالات فراوانی را پیش روی پژوهشگران قرار داده و فهم آینده مسایل مرتبط با این حوزه را از اهمیت فراوانی برخوردار ساخته است. بر این اساس سوال اصلی مقاله حاضر این است انقلاب اسلامی ایران چه نقشی در جنبش الحوثی (انصار الله ) و تحولات اخیر یمن داشته است؟ و بازتاب های آموزه های انقلاب اسلامی ایران در مسلمانان به ویژه شیعیان کشور یمن به چه صورت بوده است؟ یافته اصلی این نوشتار دلالت می کند که جنبش انصار الله و انقلاب مردم یمن، به دلیل ماهیت شیعی از انقلاب اسلامی ایران تاثیر پذیرفته است و انقلاب این کشور با الگوپذیری از انقلاب اسلامی ایران تا کنون به پیروزی هایی دست یافته است. نگارنده با استفاده از چهارچوب نظری سازه انگاری و با بهره گیری از روش تحقیق توصیفی- تحلیلی در صدد دستیابی به عوامل زیرساختی ایجاد اعتراضهای مردمی در این کشور و شناخت ماهیت این جنبش، و ارتباط آن با انقلاب اسلامی ایران می باشد، زیرا که این امر مهم برای پیشبینی تحولات بعدی منطقه ضروری است.
زبان:
فارسی
صفحه:
207
لینک کوتاه:
magiran.com/p1609341 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!