اثر ترکیبات مختلف خاک و کود بر بهبود جوانه زنی کاج بروسیا در نهالستان

چکیده:
این مطالعه برای تعیین اثرات تیمارهای مواد آلی (کود مرغی و کود گوسفندی) بر صفات جوانه‏ زنی بذر کاج بروسیا با هدف افزایش موفقیت جوانه‏ زنی بذر، در نهالستان شوراب خرم‏ آباد انجام شد. بدین منظور کود مرغی در سه سطح 0، 75 و 150 گرم و کود گوسفندی در سه سطح 0، 125 و 250 گرم در هر گلدان به صورت فاکتوریل در قالب طرح پایه کاملا تصادفی با چهار تکرار و 15 گلدان در هر تکرار اجرا شد. نتایج نشان داد که بیشترین درصد جوانه‏ زنی، میانگین زمان جوانه ‏زنی و قدرت جوانه‏ زنی در تیمار پنج (ترکیب 75 گرم کود مرغی و 125 گرم کود گوسفندی با خاک معمول نهالستان) مشاهده شد و می‏ توان گفت مناسب ‏ترین تیمار برای پرورش نهال کاج بروسیا می باشد. در مجموع می توان گفت کافی بودن عناصر تغذیه‏ ای خاک، pH خنثی و EC کم در بستر کاشت، باعث افزایش موفقیت جوانه ‏زنی بذر کاج بروسیا می شود.
زبان:
فارسی
صفحات:
341 -350
لینک کوتاه:
magiran.com/p1615966 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!