ارائه الگوریتمی مبتنی بر یادگیری جمعی به منظور یادگیری رتبه بندی در بازیابی اطلاعات

چکیده:
یادگیری رتبه بندی که یکی از روش های یادگیری ماشین برای مدل کردن رتبه بندی است، امروزه کاربردهای بسیاری به خصوص در بازیابی اطلاعات، پردازش زبان طبیعی و داده کاوی دارد. فعالیت یادگیری رتبه بندی را می توان به دو بخش تقسیم کرد. یکی سیستم یادگیری مورد استفاده و دیگری سیستم رتبه بندی. در سیستم یادگیری، یک مدل رتبه بندی بر اساس داده های ورودی ساخته می شود. در بخش سیستم رتبه بندی، از این مدل ساخته شده برای پیش بینی رتبه بندی استفاده می شود. در این مقاله یک الگوریتم پیشنهادی مبتنی بر یادگیری جمعی به منظور یادگیری رتبه بندی اسناد ارائه می شود که این الگوریتم به صورت تکراری یادگیرهای ضعیفی بر روی درصدی از داده های آموزشی که توزیع آنها بر اساس یادگیر قبلی عوض شده است، می سازد و جمعی از یادگیرهای ضعیف را برای رتبه بندی تولید می کند. این الگوریتم سعی می کند تا با ساختن رتبه بند بر روی درصدی از داده ها، سبب افزایش دقت و کاهش زمان شود. با ارزیابی بر روی مجموعه داده لتور 3 دیده می شود که بهتر از الگوریتم های دیگری در این زمینه که مبتنی بر یادگیری جمعی هستند، عمل می کند.
زبان:
فارسی
صفحات:
67 -86
لینک کوتاه:
magiran.com/p1624596 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.