تولید نام های زیبا و معنادار ایرانی به کمک الگوریتم ژنتیک با تابع برازندگی مبتنی بر شبکه عصبی مصنوعی

چکیده:
زبان‏های گفتاری جهان در طول هزاران سال تاریخ خود، روندی تکاملی را پیموده و به امروز رسیده‏اند. بر همین راه واژگان زبان‏های گوناگون و البته نام‏های متداول در فرهنگ‏ها و زبان‏های سراسر جهان نیز، به تکامل رسیده‏اند و این روند تکاملی را ادامه خواهند داد. برخی از این نام ها، با توجه به حس زیبایی‏شناسی افراد یک جامعه و ویژگی های آوایی زبانی، که بسته به زمان و مکان متغیر است، رواج بیشتری می‏یابند و تطور و گسترش بیشتری پیدا می‏کنند. در این پژوهش با شناخت واژگان و نام‏های فارسی، مدلی پیشنهاد شده که بر پایه آن نام هایی نو، که همراه با داشتن معنایی درخور، از نظر زیبایی‏شناسی نیز نظر افراد گوناگون را برآورده سازد، تولید شود. ساخت واژگان تازه به کمک پردازش تکاملی (الگوریتم ژنتیک) انجام می شود که در آن، تابع برازندگی را (به جز در نسل نخست) یک شبکه عصبی مصنوعی از نوع پیشخور پس انتشار با دو لایه پنهان که تا 89٪ مشابه انسان تخمین می زند، شبیه سازی می‏کند. بهترین نام تولید شده با این روش، رتبه 5 را در میان 252 نام جامعه اولیه به دست آورده است. بهترین نمونه های جامعه اولیه و داده های آموزشی و آزمایشی و نیز برآورد تابع برازندگی نسل نخست و سنجش زیبایی بهترین نام های تولید شده بدین روش، با تحلیل آماری نمونه های اخذ شده به کمک پرسش نامه انجام شده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
43 -65
لینک کوتاه:
magiran.com/p1624597 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.