مداخلات غیر دارویی در درمان خستگی مرتبط با سرطان

چکیده:
خستگی مرتبط با سرطان یکی از شایع ترین و طاقت فرساترین عارضه ی سرطان و درمان های آن می باشد. بر اساس نتایج مطالعات، مداخلات غیر دارویی بر درمان های دارویی ارجح است. هدف این مطالعه بررسی رویکردهای غیر دارویی موثر بر خستگی مرتبط با سرطان می باشد. مطالعه حاضر با جستجو در پایگاه های اطلاعاتیMedline ،ISI ، Google scholar، SID و Magiran،Iranmedex به دو زبان فارسی و انگلیسی در فاصله زمانی 2014-1980 صورت گرفت. نتایج تعداد 87 مقاله ی کاملا مرتبط بر اساس معیارهای ورود مورد بررسی قرار گرفت. شواهد بسیاری از تاثیر مثبت ورزش و طب سوزنی بر کاهش خستگی مرتبط با سرطان حین و بعد از درمان ها وجود دارد. مطالعات موجود در مورد حمایت روانی- اجتماعی، اصلاح خواب، تغذیه و برخی روش های طب مکمل و جایگزین، مانند ماساژ و لمس، یوگا، آرام سازی و مدیتیشن و داروهای گیاهی، مطرح کننده این است که این روش ها احتمالا می توانند در کاهش یا رفع خستگی مرتبط با سرطان، مفید و موثر باشند. درمجموع به نظر می رسد تمامی روش های موردبحث در این مطالعه روش هایی غیرتهاجمی، کم خطر و نسبتا ارزان هستند که می توانند در کنار درمان های رایج یا حتی جایگزین روش های دارویی استفاده گردند. امید است که ازاین دست مطالعات در جهت عملکرد مبتنی بر شواهد در کاهش خستگی مبتلایان به سرطان استفاده گردد.
زبان:
فارسی
صفحات:
96 -112
لینک کوتاه:
magiran.com/p1641169 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.