بیماری های نورولوژیک و روزه داری

چکیده:
روزه داری در ماه مبارک رمضان از مهم ترین فرایض دینی مسلمانان بوده و موجب ارتقاء سلامت جسمی و روانی می گردد. روزه داری بر بروز و سیر اکثر بیماری های نورولوژیک بدون تاثیر و یا دارای اثر مثبت بوده ولی در مورد برخی از بیماری ها نتایج ضدونقیضی وجود دارد. این مطالعه مروری سیستماتیک به بررسی تغییرات بیماری های نورولوژیک در ماه رمضان، اتیولوژی و نیز ارائه راهکارهای لازم جهت پیشگیری از بروز این اختلالات پرداخته است. در این مطالعه مروری سیستماتیک، پایگاه های علمی PubMed، ScienceDirect،Google scholar، Magiran،IranMedex و SID با کلیدواژه های مرتبط در فاصله زمانی سال های 2014-2000 مورد جستجو قرار گرفتند. نتایج مطالعه حاکی از آن است که روزه داری بر بروز سکته های مغزی ایسکمیک شریانی و هموراژیک بدون تاثیر است. میزان بروز ترومبوز وریدهای مغزی در ماه رمضان با افزایش همراه بوده و اتیولوژی اصلی آن مصرف قرص های ضدبارداری(OCP) می باشد. روزه داری در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس با ناتوانی خفیف، بدون تاثیر یا همراه با بهبود کیفیت زندگی بوده ولی در انواع شدیدا ناتوان کننده بیماری توصیه نمی گردد. تاثیر روزه داری بر میزان بروز تشنج و سردرد در مطالعات مختلف نتایج متفاوتی داشته است. افزایش بروز بیماری های نورولوژیک در زمان روزه داری در اکثر موارد به عللی مانند عدم مصرف صحیح دارو، مصرف OCP و عدم دریافت و یا رعایت توصیه های پزشکی رخ می دهد. لذا افزایش آگاهی جامعه و ارائه توصیه های موردنیاز توسط پزشکان، می تواند در پیشگیری از بروز اختلالات نورولوژیک در حین روزه داری کمک کننده باشد.
زبان:
فارسی
صفحات:
76 -95
لینک کوتاه:
magiran.com/p1641170 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.