دولت های پدرسالار؛ توسعه اقتصادی و دموکراسی

چکیده:
کشورهای پسااستعماری جهان سوم به لحاظ تاریخی با دو چالش عمده مواجه شده اند: ارتقا توسعه اقتصادی و ایجاد دموکراسی پایدار.در مواجهه با جهانی شدن این چالش تا به امروز تداوم داشته است؛ در حالی که برخی کشورهای درحال توسعه سابقا مستعمره یک قدم تا جهانی شدن برداشته اند. اریک بود در کتاب دموکراسی، توسعه و دولت پدرسالار در عصر جهانی شدن به بررسی و مقایسه پدرسالاری در چندین کشور درحال توسعه پرداخته است. انتقاد سنتی لیبرال دموکراسی کشورهای توسعه یافته، این است که پدرسالاری بیش از حد به عنوان یک مانع در برابر توسعه اقتصادی و دموکراسی عمل می کند. نویسنده با یک مطالعه مقایسه ای بین فیلیپین، پرو، تایوان، شیلی، اکوادو، و اندونزی به نقد این موضوع می پردازد. هر مورد رابطه مشخصی با پدرسالاری دارد. در نتیجه نویسنده با نگاهی منحصر به فرد به طرح پرسش مفهوم پدرسالاری و اثر آن بر توسعه اقتصادی و توسعه جوامع دموکراتیک می پردازد. کتاب دموکراسی، توسعه و دولت پدرسالار در عصر جهانی شدن، کمک قابل توجهی در بحث انضباط در روابط بین الملل، اقتصاد، جامعه شناسی، مطالعات توسعه و مطالعات جهانی شدن ارائه می دهد.
زبان:
فارسی
صفحه:
175
لینک کوتاه:
magiran.com/p1649656 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.