بررسی شواهد رسوب شناسی رویداد سونامی در کرانه های مکران، بلوچستان

چکیده:
مطالعه ی سونامی به عنوان یکی از مهم ترین و جدی ترین اشکال مخاطرات ساحلی، مورد توجه بسیاری از مهندسان، برنامه ریزان و سیاستمداران است. آثار رسوبی رویداد سونامی به دو زیرمجموعه ی نهشته های رسوبی و اشکال زمین ریختی تقسیم بندی می شود. این مقاله در راستای فرایندهای رسوب گذاری همراه با برخورد سونامی در سواحل شمالی دریای عمان (مکران) می باشد. آثار برخورد سونامی از لحاظ ایجاد سیل بسیار متنوع است. این مقاله در ابتدا یک مدل مفهومی از فرآیندهای رسوب گذاری سونامی در ساحل برمبنای مطالعات موردی و ویژگی های بارز نهشته های سونامی را به شکلی خلاصه ارائه داده و حضور یا عدم حضور این ویژگی ها را در نهشته های توفانی بررسی کرده است. گمانه هایی در برخی از مدخل های ورودی آب در سواحل شمالی دریای عمان از چابهار تا بریس حفر شده و در آن ها توالی رسوب شناسی بررسی شده است. از جمله آزمایش های انجام شده می توان، به دانه بندی به روش الک خشک و تر، هیدرومتری، کلسی متری و XRD (جهت شناسایی کانی ها) اشاره کرد. در برخی از چاله ها توالی های ریز شونده به سمت بالا، ساخت های رسوبیRip Rap، تجمع خرده قطعات صدف و تغییر ناگهانی رسوب مشاهده شده است. با توجه به ساختارهای رسوبی، تغییرات جورشدگی، کج شدگی، درصد ذرات آواری و میزان کربنات کلسیم، رسوبات احتمالی مربوط به سونامی شناسایی شد. هدف از این تحقیق بررسی و توانایی رسوب شناسی در شناسایی شواهد سونامی در سواحل مکران نیز بوده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
82 -100
لینک کوتاه:
magiran.com/p1649843 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.