تولیدات علمی ایران در حوزه سرطان شناسی بر اساس پایگاه های استنادی

چکیده:
سابقه و هدف
تعیین جایگاه هر کشور در تولید علمی در حوزه موضوعی می تواند نشان دهنده میزان توانمندی و عملکرد آن کشور در جهت ارتقا و کمک به بهبود آن موضوع باشد. از آنجایی که سرطان نیز یکی از معضلات سلامت کشور می باشد لذا این مطالعه با هدف بررسی جایگاه ایران در تولید دانش در حوزه سرطان انجام شد.
مواد و روش ها
این مطالعه علم سنجی، بر روی مقالات ایرانی حوزه سرطان بر اساس پایگاه اسکوپوس و Web of science انجام شد. جمع آوری اطلاعات بر اساس Subject و Affiliation تا سال 2015 انجام شد و با کمک منوی Analyze Search Result اطلاعات استخراج شد.
یافته ها
بر اساس پایگاه اسکوپوس تا پایان سال 2015، ایران با 2865 مقاله رتبه 29 را از نظر تعداد تولیدات علمی حوزه سرطان داشت و با شاخص H-Index برابر با 52، درجایگاه 45 در دنیا قرار دارد. ایران در منطقه مدیترانه شرقی از نظر تاثیر مقالات در جایگاه چهارم و از نظر تعداد در جایگاه سوم قرار داشت. در مجموع 1868 مقاله از ایران در حوزه سرطان تا پایان سال 2015 در پایگاه Web of Science وجود داشته است که 5/27 درصد از مقالات چاپ شده ایرانی در مجله Asian Pacific Journal of Cancer Prevention می باشد.
استنتاج: با توجه به روند افزایش تعداد مقالات ایران در حوزه سرطان در پایگاه های معتبر بین المللی هنوز تعداد مقالات این حوزه در مجلات با کیفیت بالا، کم می باشد که نیازمند برنامه ریزی و انجام مطالعات با کیفیت در این زمینه می باشد.
زبان:
فارسی
صفحات:
206 -211
لینک کوتاه:
magiran.com/p1668447 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.