مروری بر شاخص های سنجش اثر در پژوهش های پزشکی

چکیده:
سرمایه گذاری بر روی پژوهش های حوزه سلامت با اهدافی همچون بهبود وضعیت سیاست گذاری، تخصیص درست منابع، به کارگیری نتایج در عمل و در نهایت، بهبود سلامت جامعه انجام می گیرد. در نتیجه، نیاز به شفاف سازی اثر این سرمایه گذاری ها افزایش یافته است. مطالعات گوناگون از شاخص های مختلفی برای سنجش اثر پژوهش ها استفاده کرده اند. مطالعه مروری روایتی حاضر با هدف شناسایی شاخص های سنجش اثر و با استفاده از 42 مقاله که در پایگاه های Web of Science، Scopus و PubMed نمایه شده بودند، انجام گرفت. در مجموع، 82 شاخص شناسایی گردید که در پنج دسته «تولید دانش، ظرفیت سازی، آگاهی رسانی به سیاست و توسعه محصول، اثر بر سلامت و اثرات اقتصادی» طبقه بندی شد. بیشترین تعداد شاخص های شناسایی شده مربوط به سنجش اثر پژوهش ها بر تولید و توسعه دانش بود. شناسایی شاخص های سنجش اثر، به سرمایه گذاران پژوهش ها، سازمان های دخیل در امر ارزیابی و محققان، در جهت استفاده از آن ها برای ارزیابی اثرات پژوهش های خود در ابعاد مختلف کمک می نماید.
زبان:
فارسی
صفحات:
432 -437
لینک کوتاه:
magiran.com/p1669875 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!