مطالعه ای بر آثار متقابل دینامیک دوچرخه و دوچرخه سوار

چکیده:
در این مقاله مطالعه ای بر طراحی دوچرخه های مختلف با در نظر گرفتن آثار حضور راننده صورت گرفته است. بدن دوچرخه سوار علاوه بر ایجاد حرکت از طریق پدال زدن، تاثیر بسزایی بر دینامیک دوچرخه نیز دارد؛ یکی از عوامل اصلی برهم خوردن تعادل نیز، بدن شخص دوچرخه سوار است. آثار مشابهی نیز از دوچرخه به بدن انسان منتقل می شود که بر راحتی و حتی سلامتی فرد تاثیر می گذارد. این آثار در مطالعات و پژوهش های فروانی مورد بررسی قرار گرفته است، اما فاکتورهای مهمی وجود دارد که در حال حاضر به طور جدی مطالعه ای روی آنها انجام نشده است. در این مقاله مهم ترین آثار دوچرخه و دوچرخه سوار بر تعادل، پایداری و دیگر مشخصه های حرکتی بررسی شده است. برای این منظور لازم است مدل های دینامیکی دوچرخه و بدن دوچرخه سوار تهیه شده و سپس با بررسی نیروهای بین بدن، دوچرخه و زمین، مطالعه ای جامع بر دینامیک بدن انسان حین راندن دوچرخه صورت پذیرد. تعادل و پایداری حرکت دوچرخه تا زمانی که دوچرخه تغییر زاویه فرمان ندهد و همزمان مرکز ثقل دقیقا بالای چرخ ها قرار گیرد برقرار است، اما آثار مختلفی چون اثر ژیروسکوپی، تریل و موقعیت مرکز جرم، شتاب گیری و ترمز گیری بر تعادل و پایداری حرکت دوچرخه و درپی آن بر دوچرخه سوار تاثیر می گذارند که در این مقاله به بررسی این آثار پراخته شده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
103 -114
لینک کوتاه:
magiran.com/p1670881 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.