یک مورد ترومبوز ورید پورت و درمان آن با طب سنتی ایران

پیام:
چکیده:
ترومبوز ورید پورت، یک عارضه ی نادر و ناتوان کننده است. شایع ترین علل زمینه ای آن پانکراتیت، بیماری های میلوپرولیفراتیو، کارسینوم کبدی و کمبود آنتی کواگولان (ترومبوفیلی ها) است و در بیمارانی که به هر دلیلی (مثلا تالاسمی ماژور) اسپلنکتومی شده اند، دیده می شود. درمان ترومبوز ورید پورت، عمدتا نگه دارنده است.
گزارش مورد: خانم 70 ساله ای بدون سابقه ی قبلی و یا فاکتور خطر، با درد شکمی و بی اشتهایی حاد مراجعه کرد. در بررسی بالینی و سونوگرافی و سی تی اسکن، تشخیص ترومبوز ورید پورت و ورید طحالی با گسترش به وریدهای مزانتریک داده شد. با توجه به عدم پاسخ به درمان های آنتی کوآگولان رایج و نامناسب بودن شرایط، وی برای انجام جراحی، به کلینیک طب سنتی ارجاع داده شد. در بررسی اولیه برای ایشان تشخیص سده (انسداد) وریدی داده شد و تحت فصد و دارودرمانی طب سنتی قرار گرفت و با این تدابیر، پس از 3 هفته علائم بیمار در سونوگرافی و بالین به طور کامل برطرف شد.
نتیجه گیری
با توجه به عوارض مخاطره آمیز ترومبوز ورید پورت و فقدان درمان قطعی برای آن، به نظر می رسد بتوان از قابلیت های درمانی طب سنتی ایران در درمان ترومبوزهای وریدی بهره گرفت.
زبان:
فارسی
صفحات:
1729 -1736
لینک کوتاه:
magiran.com/p1675633 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!