کاربرد روش های آماری چند متغیره برای جدایش منشا فلزات نهشته های دریاچه زریوار، استان کردستان، غرب ایران

چکیده:
دریاچه زریوار واقع در استان کردستان از جمله منابع مهم آب شیرین در باختر ایران می باشد. با افزایش فعالیت انسانی در دریاچه و اطراف آن، خطر آلودگی آب و رسوبات دریاچه به انواع آلاینده ها، از جمله فلزات سنگین بیش از پیش افزایش یافته است. در این پژوهش با استفاده از روش های آماری تک متغیره (ماتریس همبستگی) و چند متغیره (آنالیزهای مولفه های اصلی (PCA) و آنالیز خوشه ای (CA))، منشا فلزات مس، کروم، روی، وانادیوم، نیکل، تیتانیوم، کبالت، اسکاندیوم، زیرکونیوم، لیتیم، کلسیم، استرانسیوم و منگنز موجود در رسوبات دریاچه زریوار مورد بررسی قرار گرفته است. تعداد 31 نمونه توسط نمونه گیر فکی برداشت گردید. بر اساس نتایج حاصل از آنالیز خوشه ای، دریاچه به دو بخش شمالی و جنوبی تفکیک می شود. در بخش شمالی تمام فلزات مورد بررسی از منشا زمین شناسی می باشند. در بخش جنوبی دریاچه نیز به جز فلز سرب، سایر فلزات مورد مطالعه از منشا زمین شناسی می باشند. آنالیزهای خوشه ای و مولفه اصلی نشان دهنده منشا انسانی فلز سرب در بخش جنوبی دریاچه است.
زبان:
فارسی
صفحات:
87 -105
لینک کوتاه:
magiran.com/p1680697 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!