تاثیر سدیم مولیبدات بر عملکرد ممانعت کنندگی بنزوتری آزول بر خوردگی مس در آب دریای شبیه سازی شده

چکیده:
سیستم های خنک کننده در نیروگاه ها، بخش های تولیدی و پالایشگاه ها برای کاهش گرمای سیستم ها و افزایش راندمان کاری به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. مس به علت هدایت حرارتی بالا کاربرد گسترده ای در سیستم های خنک کننده دارد. خوردگی مس یکی از مشکلات اصلی این صنایع است. استفاده از بازدارنده های خوردگی یکی از روش های متداول برای کنترل خوردگی در سیستم های خنک کننده است. به منظور حفاظت از فلزات مختلف در سیستم های خنک کننده بازدارنده های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. اثر هم افزایی یا رقابتی بازدارنده ها بر یکدیگر ممکن است راندمان یازدارندگی را تحت تاثیر قرار دهد. عملکرد ممانعت کنندگی بنزوتری آزول (BTA) بر خوردگی مس در آب دریا در حضور و عدم حضور سدیم مولیبدات (SM) به کمک آزمایش های غوطه وری، پلاریزاسیون و امپدانس الکتروشیمیایی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد جذب ممانعت کننده های BTA و SM به سطح مس از ایزوترم جذب لانگمیر پیروی می کند. مقدار انرژی جذب ممانعت کننده های BTA و SM به سطح مس به ترتیب برابر 88/33- و kJ/mol 22/21- به دست آمد. سدیم مولیبدات با جذب سطحی باعث پایداری اکسیدهای سطح مس می شود که به نوبه خود اثر هم افزایی بر عملکرد ممانعت کنندگی بنزوتری آزول دارد. عملکرد ممانعت کنندگی سدیم مولیبدات و بنزوتری آزول به ترتیب به پایدار کردن اکسید سطحی مس و تشکیل کمپلکس محافظ سطحی نسبت داده شد.
زبان:
فارسی
صفحات:
16 -27
لینک کوتاه:
magiran.com/p1694534 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!