شاخصه های اخلاقی- رفتاری زوجین در زندگی مشترک از دیدگاه اسلام

نویسنده:
چکیده:
یکی از ارکان مهم هر جامعه ای، نهاد خانواده است. خانواده برای هر جامعه ای حکم ‏مادر را دارد. اگر مادر سالم باشد، همه چیز در خانه در جای خود است، و امور خوب ‏پیش می رود؛ اما اگر مادر، مریض شود، اهل خانه نیز با او مریض می شوند، و کارها و ‏امور زندگی مختل می شود. بنابراین اگر خانواده ها سالم باشند، طبعا جامعه نیز سالم ‏است؛ زیرا جامعه حقیقت جداگانه و مستقلی ندارد، بلکه مجموعه ای از خانواده ها، ‏جامعه را تشکیل می دهند.‏ پس اگر بخواهیم جامعه ای سالم داشته باشیم، ابتدا باید خانواده ای سالم داشته ‏باشیم. حال این پرسش پیش می آید، که چگونه خانواده های سالم داشته باشیم؟ مهمترین راهکار برای داشتن خانواده های سالم، شناخت مهارت های لازم در هر ‏خانواده است؛ البته منظور از مهارت، مهارت های اخلاقی و رفتاری است.‏ بنابر یافته های این پژوهش، شناخت شاخصه های اخلاقی و رفتاری زوجین سهم ‏بسزایی در کاهش مشاجرات و منازعات خانوادگی دارد، و همچنین می تواند جلوی ‏بروز طلاق های عاطفی و حقوقی نیز گرفته شود، و از این رهگذر نهاد خانواده از ‏استحکام شایسته ای برخوردار گردد، و زندگی مطلوب تر و شیرین تر گردد.
زبان:
فارسی
صفحه:
123
لینک کوتاه:
magiran.com/p1699861 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!