بازخوانی تحلیلی یوگا و نسبت سنجی آن با عرفان اسلامی

چکیده:
با نگاه به موج گسترده معنویت های نوظهور و ترویج ادیانی همچون هندوئیزم و بودائیزم، به عنوان معنویت هایی بدون مرز، مباحثی مانند یوگا، در جهان ترویج و تبلیغ می شوند و با برچسبی از آئین های قدسی در پی جایگزینی ادیان الهی و کلاسیک هستند. در این پژوهش سعی شده است تا با بیان پیشینه کوتاهی از یوگا و اقسام آن، مبانی، روش و غایت یوگا تبیین شود. سیر واژگون کمال، ثنویت ماده و روح در فلسفه سانکهیا و شرانگاری بدن، نفی ذهن و کنش در یوگای چینی ژاپنی و کم رنگی خدا در یوگای بودایی، از جمله اشکالات یوگا در اقسام گوناگون آن است. برخلاف عرفان اسلامی که در آن مفهوم مراقبه اسلامی بر وجود رابطه میان خدا و انسان و با رویکرد ذهنی عملی، از طریق توجه به ذکر الهی و رسیدن به قرب خداوند شکل گرفته است. مفهوم گسترده مراقبه اسلامی خارج از شکل، مکان و زمان خاصی است و برخلاف نگرش هندی چینی، در متن زندگی جریان دارد. البته گرایش هایی هم بوده است که با نزدیکی به تفکر هندی و ایرانی و یا تاثیرپذیری از شمنیزم، سر از سماع و تمرکز بر اجسام در آورده است که به عنوان یک آسیب، قابل شناسایی است.
زبان:
فارسی
صفحه:
111
لینک کوتاه:
magiran.com/p1708993 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.