ایمنی و اثربخشی فناوری میکرودرم ابریژن در درمان آسیب های پوست: مرور سیستماتیک

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف
میکرودرم ابریژن ازجمله فناوری های کم تهاجمی بسیار پرمصرف در حیطه ی پزشکی زیبایی در کشورهای جهان است که با لایه برداری مکانیکال پوست با استفاده از قدرت سایندگی کریستال های فلزی انجام می شود. پژوهش حاضر با هدف بررسی ایمنی و اثربخشی میکرودرم ابریژن در درمان اسکار، آکنه، استریا و سایر اندیکاسیون های مرتبط انجام گرفته است.
روش اجرا: جهت ارزیابی اثربخشی و ایمنی، جست وجوی جامع شواهد بالینی (انواع مطالعات کارآزمایی بالینی، مطالعات مرور ساختاریافته، مطالعات ارزشیابی اقتصادی و گزارش های ارزیابی فناوری سلامت) از پایگاه های داده یPubMed، Ovid Medline، Scopus، TRIP، CRD DARE، NHS EED، HTA، Cochrane Library، Clinical key (تا جولای 2014) و جست وجوی دستی در سایت های مرتبط و رفرنس های کلیدی، به صورت نظام مند انجام گرفته است و نتایج به صورت کیفی تحلیل گردیده است.
یافته ها
به دنبال مرور نظام مند انجام گرفته در مجموع 19 مطالعه با تعداد 368 بیمار (جهت بررسی شاخص های ایمنی و اثربخشی ازجمله درمان آکنه، ویتیلیگو، ملاسما، اسکار آکنه، استریا، جوان سازی پوست صورت، photo damaged، photo aging و بهبود ویژگی های پوست صورت) وارد فاز نهایی مطالعه گردید. نتایج مطالعات موجود از ایمن و اثربخش بودن میکرودرم ابریژن در درمان اندیکاسیون های ذکرشده حمایت می کند.
نتیجه گیری
فناوری میکرودرم ابریژن در درمان اغلب اندیکاسیون ها (به صورت مونوتراپی و ترکیبی) ازنظر طول مدت درمان، دفعات لازم برای مراقبت و پیشگیری و کیفیت درمانی، در مقایسه با روش های درمانی دیگر مطلوب تر بوده و عدم وجود عارضه جانبی یا عوارض خفیف تر نسبت به سایر فناوری ها از مزایای آن بوده لیکن انجام مطالعات بیشتر با قابلیت سنتز کمی ضروری به نظر می رسد.
زبان:
فارسی
صفحات:
36 -47
لینک کوتاه:
magiran.com/p1714706 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!