چالش های کتابداران در استفاده علمی از رسانه های اجتماعی و راهکارها

نویسنده:
پیام:
چکیده:

رسانه های اجتماعی در منابع اطلاعاتی گوناگون تعاریف متعددی دارند. در یک نگاه مشترک، رسانه های اجتماعی به عنوان نرم افزارهای کاربردی و سیار وب 2.0 توصیف شده اند که به کاربران اجازه می دهند تا در یک تعامل اجتماعی هم زمان، دانشی را خلق کرده و به اشتراک بگذارند. این رسانه ها کاربر محور و چند منظوره بوده و محدود به زمان و مکان نیستند. اخیرا مراکز اطلاع رسانی و کتابخانه ها توجه خاصی به استفاده از رسانه های اجتماعی داشته اند. مروری بر مطالعات قبلی بیانگراین واقعیت است که با وجود اینکه کتابداران به استفاده از این رسانه در کتابخانه ها نگرشی مثبت دارند با این حال آنها عملا در استفاده واقعی از این ابزارها با چالش هایی مواجه اند. دراین مقاله، با استفاده از روش پژوهش کتابخانه ای، ابتدا تعاریفی کلی از رسانه های اجتماعی مطرح شده است. سپس مسائل و چالش های استفاده از رسانه های اجتماعی در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی ازجنبه های گوناگون بررسی شده است. در خاتمه مقاله نیز راهکارهایی از قبیل ایجاد انگیزه درکتابداران، تدوین خط مشی استفاده و نیز تشویق پژوهشگران به انجام پژوهش های بیشتر در این زمینه به منظور رفع چالش های موجود پیشنهاد شده است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
23
لینک کوتاه:
magiran.com/p1717389 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!