اکوسیستم شگفت انگیز داغ ترین نقطه زمین

نویسنده:
مترجم:
اکرم قدیمی، مهدی سیمائی فر
چکیده:

در ماه جولای 2016 نام کویر لوت به‌واسطه جغرافیای شگفت و باعظمت در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. مناظر شگفت‌انگیز لوت همواره مسحور کننده طبیعت‌گردان بوده است ولی اطلاعات چندانی درخصوص اکوسیستم غیرمتعارف آن در اختیار نیست. در ماه دسامبر 2016 مجله ساینس در گزارشی به قلم ریچارد استون به رمزگشایی این معما می‌پردازد. تا‌به‌حال فرض براین بود که پابرجایی زنجیره غذایی بدون وجود گیاهان به عنوان نخستین حلقه از زنجیره غذایی که نقش تولیدکنندگان اولیه را بر عهده دارند ممکن نیست. حال سوال اینجاست که چگونه می‌توان وجود موجودات زنده‌ای ازجمله حشرات، خزندگان و روباه ‌شنی را در گرم‌ترین نقطه زمین که عاری از هرگونه پوشش گیاهی است توضیح داد. در نوامبر 2016 گروهی متشکل از پژوهشگران ایرانی، آمریکایی و اروپایی به منظور یافتن پاسخی برای این معما راهی کویر لوت شدند. یافته‌های آنان کاملا دور از انتظار بود.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
105
لینک کوتاه:
magiran.com/p1717398 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!