بررسی تحولات برنامه ریزی توسعه روستایی اتحادیه اروپا در قرن بیست و یکم: درس هایی برای ایران

پیام:
چکیده:
اتحادیه اروپا از قدیمی ترین پیمان های سیاسی در جهان است. سیاست مشترک کشاورزی، خط مشی لیدر و برنامه های مصوب توسعه روستاهای اتحادیه، برای دوره های زمانی 2006-2000 و 2013-2007 و نیز چشم‏انداز توسعه روستایی در2020-2013 از جمله برنامه‏های اجراشده و در حال اجرای کشورهای اتحادیه در چشم‏انداز نوین برنامه ریزی توسعه روستایی است. در مقاله حاضر، پس از آشنایی اجمالی با اتحادیه اروپا، وضعیت گذشته و موجود نظام برنامه‏ریزی توسعه روستایی در کشورهای عضو، چشم‏انداز آینده آن و همچنین، میزان تاثیرگذاری و اهمیت برنامه های توسعه کشاورزی بر فرایند برنامه ریزی توسعه روستایی بررسی می‏شود. مشارکت و مسئولیت مشترک، خط مشی راهبردی، تکمیل‏کنندگی و انسجام، رویکرد پایین به بالا و تاکید بر شبکه‏سازی و در نهایت، توجه ویژه به تنوع اقتصادی در نواحی روستایی مهم‏ترین آموزه‏های توسعه روستایی در برنامه‏های اتحادیه اروپا در قرن 21 برای ایران به‏شمار می‏روند.
زبان:
فارسی
صفحه:
49
لینک کوتاه:
magiran.com/p1717702 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!