اثر فیوز بر تغییرات برش پایه در قاب های فولادی با مهاربندهای هم محور (یادداشت فنی)

چکیده:
در این پژوهش بکارگیری سیستم فیوز در قاب های فولادی با مهاربند هم محور برای مقابله با بارهای لرزه ای و افزایش شکل پذیری و تاثیر آن بر تغییرات برش پایه مورد بررسی قرار گرفته است. در سازه های معمول اتصالات برای مقابله با بارهای جانبی و ارضا شدن ضوابط آیین نامه ای نیاز به مقاوم سازی دارند اما در سازه دارای فیوز نیازی به مقاوم سازی اتصال نیست. در این تحقیق دو نمونه فیوز استفاده شده است. فیوز اول با کاهش سطح مقطع مهاربند قوطی شکل در نواحی خاص ایجاد شده است. این نوع فیوز در قابهای سه و هفت طبقه با دهانه های مختلف بکار رفته است. فیوز دوم با کاهش سطح مقطع نبشی در مهاربند ضربدری در قاب های فولادی دو تا نه طبقه قرار گرفته است. فیوزها طوری طراحی شده اند که ظرفیت کششی مهاربند از ظرفیت اتصال کمتر باشد. برای ارزیابی عملکرد سیستم در حالت اول، مقاطع قوطی شکل به عنوان مهاربندهای قطری در طبقات با ارتفاع 3 متر و طول دهانه 4 متر و قاب با تعداد طبقات 3 و 7 قرار گرفته است. در حالت دوم مقطع نبشی به عنوان مهاربند هم محور در قاب دو تا نه طبقه و ارتفاع طبقه 1.75 متر قرار گرفته و عملکرد قاب ها تحت بارهای جانبی بررسی شده است. پژوهش با شبیه سازی کامپیوتری با نرم افزارهایEtabs ، Abaqus انجام شده است. نتایج نشان می دهد که قاب مهاربندی شده با فیوز، انر‍‍‍‍ژی وارده به سازه ناشی از بارهای لرزه ای را به خوبی مستهلک می کند و فیوز بکار گرفته شده شکل پذیری سازه را افزایش می دهد. عملکرد قاب با مهاربند با فیوز به گونه ای است که با تشکیل مفصل های پلاستیک در فیوزها از جاری شدن اتصال ها جلوگیری می شود، بدون آنکه اتصال نیاز به مقاوم سازی داشته باشد. با عملکرد مناسب فیوزها مقادیر نیروهای انتقالی به اعضای اصلی سازه و نهایتا مقدار برش پایه سازه نیز کاهش پیدا می کند که نشانه بارز عملکرد مطلوب سیستم و ارجحیت این سیستم سازه ای است.
زبان:
فارسی
صفحه:
5
لینک کوتاه:
magiran.com/p1734032 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!