مروری بر کاربرد علم توزیع اندازه ذرات رسوبی در مقیاس های مکانی و زمانی

چکیده:
بررسی توزیع اندازه ذرات رسوب از دهه 80 میلادی به صورت دانشی جدید برای بررسی فعل و انفعالات ذرات رسوبی در محیط های آبی توسط سه گروه از متخصصان علم هیدرولوژی، ژئومرفولوژی و ژئوشیمی مطرح شد. رفع بسیاری از مشکلات مدیریتی در زمینه حفاظت آب و خاک و هم چنین محیط زیست با توجه به هدف محققان به ویژه در انتقال آلودگی ها نیازمند شناخت دقیق پیچیدگی های رفتاری توزیع اندازه ذرات رسوبی در محیط های مختلف است. بر همین اساس پژوهش حاضر با هدف ارائه اطلاعاتی جامع درباره اهمیت و کاربرد اندازه ذرات رسوب در مقیاس های مختلف زمانی و مکانی انجام شد. در تحقیق حاضر ابتدا تعریفی از اندازه ذرات از دیدگاه متخصصین مختلف، سپس روش های اندازه گیری اندازه ذرات رسوب و اهمیت اندازه گیری آن ها و در نهایت بررسی تغییرات زمانی و مکانی توزیع اندازه ذرات رسوب در مقیاس های مختلف ارائه شده است. اطلاعات ارائه شده را می توان به منظور فهم و مدیریت بهتر انتقال رسوبات و مواد غذایی و آلودگی های همراه آن ها مانند فسفر، آفت کش ها، فلزات سنگین و عوامل بیماری زا و هم چنین در بهره برداری از سامانه های مهندسی مثل آب آشامیدنی، فاضلاب ها، رودخانه ها و شناخت فرآیندهای فرسایش خاک استفاده کرد.
زبان:
فارسی
صفحه:
63
لینک کوتاه:
magiran.com/p1736161 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!