نتایج جراحی بیماران مبتلا به میکسوم قلبی: تجربه ده ساله

چکیده:
سابقه و هدف
میکسوم قلب، شایع ترین تومور خوش خیم قلبی می باشد. این بیماری می تواند بسیاری از بیماری های قلبی یا سیستمیک را تقلید کند. در این جا تجربه ده ساله مرکز قلب مازندران در مورد تظاهرات کلینیکی، عوارض حین و پس از جراحی، عود و مرگ و میر میکسوم های قلبی گزارش می شود.
مواد و روش ها
این مطالعه مشاهده ای بر روی 34 بیمار با تشخیص قبل از جراحی میکسوم قلبی در یک دوره 10 ساله انجام شد (1395-1385). همه پرونده های پزشکی این بیماران بررسی شد و داده ها در مورد تظاهرات کلینیکی، تست های تشخیصی، عوارض حین و پس از جراحی، عود و مرگ و میر ثبت شد. به علاوه، داده ها در مورد اندازه تومور، محل قرارگیری و اتصال و تشخیص هیستوپاتولوژیک، جمع آوری شد. بررسی های اکوکاردیوگرافیک در انتهای پیگیری انجام شد.
یافته ها
بررسی هیستوپاتولوژیک، تشخیص میکسوم را در 30 بیمار تایید کرد که اغلب آن ها در دهلیز چپ قرار داشتند و به دیواره بین دهلیزی متصل بودند. شایع ترین یافته کلینیکی این بیماران، تنگی نفس بود که در 20 بیمار (8/58 درصد) گزارش شد. آمبولیزاسیون سیستمیک و سیستم اعصاب مرکزی به ترتیب در 9/5 درصد و 6/17 درصد دیده شد که ارتباطی با اندازه میکسوم نداشته است. دو بیمار در زمان بستری فوت شدند. هم چنین دو بیمار دیگر در خلال دوران پیگیری به دلیل بیماری های دیگر فوت شدند. یک بیمار دچار عود شد.
استنتاج: این بررسی، موارد کمی از عود میکسوم را نشان داد. بنابراین، پیگیری طولانی مدت با اکوکاردیوگرافی توصیه می شود.
زبان:
فارسی
صفحات:
88 -98
لینک کوتاه:
magiran.com/p1737582 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!