پوشش های هوشمند ضدخوردگی: انواع و سازوکارهای حفاظت از خوردگی

چکیده:
محبوس نمودن بازدارنده ی خوردگی در یک ساختار میزبان خنثی (مخزن) و سپس رهایش آن و یا اصطلاحا بکارگیری سیستم بازدارندگی هوشمند ضدخوردگی توجه زیادی را در بین محققان به خود جلب نموده است. این سیستم ها براین اساس طراحی می شوند که هم از واکنش های ناخواسته بین بازدارنده و زمینه جلوگیری به عمل آید و هم بازدارنده در جایی که مورد نیاز است مصرف شود. همچنین، در صورت ایجاد خراش در پوشش ها، این خراش ها بتوانند ترمیم گردند. برای رسیدن به این هدف، تاکنون استراتژی های متفاوتی پیشنهاد شده است. در برخی روش ها، بازدارنده را درون یک ساختار میزبان با ابعاد نانو یا میکرومتری کپسول نموده که فقط در حین آسیب رسیدن به کپسول، بازدارنده آزاد شود و سبب جلوگیری از خوردگی گردد. همچنین، می توان از مخازن مختلف دیگری برای محبوس نمودن بازدارنده ها بهره برد. از جمله ی این مخزن ها می توان به نانولوله ها، ذرات مبادله گر یونی، مواد هادی و پلی الکترولیت های لایه به لایه، مواد متخلخل و غیره اشاره نمود. به عنوان نمونه می توان از نانوذراتی که دارای لایه های متناوب پلی الکترولیتی هستند برای ساکن کردن بازدارنده ها بهره برد. تغییر در شرایط محیطی، پلی الکترولیت ها را تضعیف نموده و سبب آزادسازی بازدارنده در محیط می شود. به طورکلی در سیستم های بازدارندگی هوشمند ممکن است یک تبادل یونی بین یون خورنده و بازدارنده درون سیستم رخ دهد و یا بازدارنده با تغییر pH در منطقه خوردگی آزاد شود و یا اینکه به صورت نفوذ بلند مدت از درون سیستم مانع از خوردگی شود. بنابراین باید تغییراتی در محیط پیرامون رخ دهد تا شاهد آزاد شدن و عملکرد بازدارنده درون پوشش بود.
زبان:
فارسی
صفحات:
29 -46
لینک کوتاه:
magiran.com/p1740430 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.