بررسی اثرات ضد دیابتی و ضد نوروپاتی عصاره ی هیدروالکلی گل زنگوله ای (Onosma dichroanthum) در مدل تجربی دیابت در موش سوری به وسیله استرپتوزوسین

پیام:
چکیده:
مقدمه
بیماری دیابت اختلالی متابولیکی است که در آن ترشح انسولین یا حساسیت سلول های بدن به انسولین دچار اختلال می شود. Onosmaیا گیاه زنگوله ای، گونه ای از گل گاو زبان در طب سنتی است که به دلیل خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانتی مورد استفاده قرار می گیرد این مطالعه با هدف بررسی خواص ضد دیابتی و ضد نوروپاتی و اکسیداتیو استرس، در مدل تجربی دیابت در موش سوری طراحی شد.
مواد و روش ها
پس از جمع آوری گیاهOnosma dichroanthum، عصاره هیدروالکلی از اندام های هوایی و زیر زمینی آن تهیه و به صورت گاواژ (50 میلی گرم/کیلوگرم) به مدت 3 هفته برای موش سوری تجویز شد و از داروی متفورمین (50 میلی گرم/کیلوگرم) به عنوان شاهد مثبت استفاده شد. پس از پایان دوره ی درمانی شاخص های قند و وزن و نوروپاتی (به روش صفحه داغ) در موش ها و شاخص های اکسیداتیو استرس در کبد و مغز موش ها تعیین شد.
یافته ها
عصاره ی هیدروالکی Onosma d باعث کاهش معنی دار قند خون، افزایش وزن، کاهش نوروپاتی (هایپوآلژزیا) و کاهش شاخص های اکسیداتیو استرس شد. در خصوص برخی از پارامترها مانند کاهش قند خون و پارامتر مالونیل دی آلدئید در کبد و مغز، اثر عصاره ی اندام زیرزمینی بیشتر و در برخی پارامترها مانند افزایش وزن و کاهش نوروپاتی و افزایش گلوتاتیون، تاثیر عصاره ی اندام های هوایی بهتر بود.
نتیجه گیری
براساس نتایج حاصل از این تحقیق می توان گیاه Onosma dichroanthum را به عنوان یک گیاه دارویی ضد دیابت معرفی کرد که با توجه به دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی موثر بر نوروپاتی های دیابتی، می تواند به عنوان یک رژیم دارویی مکمل مورد استفاده قرار گیرد.
زبان:
فارسی
صفحات:
161 -169
لینک کوتاه:
magiran.com/p1744878 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.