شیوه های مدیریتی پیامبر (ص) در همگرا کردن بازار مدینه با آموزه های اقتصادی اسلام

نویسنده:
پیام:
چکیده:
اهمیت مبادلات تجاری در منطقه حجاز قبل از اسلام، تاسیس بازارهای متعدد در شهرهای مختلف از جمله یثرب را به همراه داشت که با سازوکارهای قبیله ای اداره می شد. با ظهور اسلام آموزه های اقتصادی در زمینه های مختلف تجاری، معاملاتی، عرضه و تقاضا و... ارائه گردید که در موارد متعدد با سنت های قبلی همخوانی نداشت، و در مسیر اجرایی با مشکلات عدیده ی مواجه شد. این مقاله در صدد است با رویکردی توصیفی تبیینی و با استفاده از شاخص های نظری علم مدیریت به این سوال پاسخ دهد که با توجه به پیشینه ذهنی اقتصادی مردم، رسول اکرم(ص) تلاش داشتند چگونه بازار مدینه را با آموزه های اقتصادی اسلام همگرا کنند؟ به نظر می رسد، رسول اکرم(ص) با سازوکارهای مدیریتی از جمله؛ منفک کردن بازار مسلمانان از یهودیان، ارائه قوانین مربوط به بازار متناسب با آموزه های دینی، نظارت و کنترل بر قیمت ها، کیفیت کالاها و... تلاش کردند، الگوی عملی از بازار همگرا با آموزه های دینی به اجرا گذارند.
زبان:
فارسی
صفحه:
7
لینک کوتاه:
magiran.com/p1746499 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.