تاثیر نفاق و منافقین بر موضع گیری صحابه نسبت به غدیر خم

پیام:
چکیده:
با ظهور اسلام تاریخ شبه جزیره به دو دوره قبل و بعد از اسلام تقسیم شد. با توجه به آموزه های جدیدی که اسلام با خو به ارمغان آورد، از نظر دینی به تقسیم بندی اجتماعی پرداخت که در دو زمانی مکی(مسلمان، کافر و مشرک) و مدنی(کافر، مشرک، منافق، مسلمان و مومن) خود را نشان داد. هجرت پیامبر(ص) به مدینه سرآغاز عصر جدیدی در تاریخ اسلام شد که به تاسیس دولت-شهر نوپای مدینه انجامید و به همراه آن مساله جانشینی آن حضرت نیز از دغدغه های این نظام سیاسی جدید بود. با توجه به ساختار اجتماعی جدیدی که در نتیجه حضور اسلام در شبه جزیره شکل گرفت، جانشینی آن حضرت مساله ای شد که با در گذشت ایشان سبب انشقاق جامعه گردید. از حوادث مرتبط با این مساله، غدیر خم و نقش منافقین، به عنوان یکی از ارکان ساختار اجتماعی جدید، در تحول معنایی غدیر بود.
زبان:
فارسی
صفحه:
47
لینک کوتاه:
magiran.com/p1746503 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.