رس های آلی دوست و کاربرد آنها در بهبود کارآیی لاینرهای رسی در برابر آلاینده های آلی

چکیده:
تلاش در جهت کاهش خطرات و تهدیدات علیه انسان و محیط زیست منجر به تحقیقات برای یافتن مصالح جدید و بکار بردن آن ها در پالایش خاک و آب گردیده است که می توان رس آلی دوست را نمونه کارآمدی از این گونه مصالح معرفی نمود. محققان بسیاری میزان جذب آلاینده های آلی و میزان نفوذپذیری، لاینرهای حاوی رس های آلی دوست را مورد بررسی قرار داده اند. مطابق این تحقیقات، اصلاح رس آبدوست (بنتونیت) به آلی دوست، ظرفیت جذب هیدروکربن را 4 تا 10 گرم در هر گرم جاذب رسانده است. محققان بر این باورند که در لاینرهایی که متشکل از ماسه، بنتونیت و رس آلی دوست هستند، جذب آلاینده های آلی توسط رس آلی دوست به مقدار قابل توجهی (با بازده حذف 93%) افزایش می یابد. همچنین بررسی ها نشان می دهد استفاده از بنتونیت تا 20% در ساختار لاینرهای محل دفن، میزان نفوذپذیری لاینر را به cm/s 8-10 می رساند.
زبان:
فارسی
صفحات:
25 -38
لینک کوتاه:
magiran.com/p1752957 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!