مقایسه روش های شناسایی نوع و مدل وسیله نقلیه با رویکرد کلی نگر و جزئی نگر و ارائه یک رویکرد جدید

پیام:
چکیده:
پس از موضوعاتی چون تشخیص مکان خودرو و شناسایی گروه کلی خودرو، شناسایی نوع و مدل دقیق وسیله نقلیه (VMMR) در دهه ی اخیر در مرکز توجه محققین قرار گرفته است. این مسئله به دلیل وجود تعداد کلاس های زیاد و نزدیکی بسیار زیاد این کلاس ها به یکدیگر، از مسائل طبقه بندی دشوار به حساب می آید.
در این مقاله به مقایسه رویکرد کلی نگر و جزئی نگر پرداخته و روش های ارائه شده در هر دسته، به طور کامل مرور گشته اند. علاوه براین، رویکردی در دسته ی روش های جزئی نگر برای شناسایی نوع و مدل وسیله نقلیه پیشنهاد شده است که سعی بر برطرف کردن برخی از مشکلات موجود دارد. این رویکرد با تمرکز بر بخش های معنی دار تشکیل دهنده ی خودرو از قبیل چراغ ها، جلوپنجره و نشان واره به طبقه بندی کلاس های مختلف وسیله نقلیه می پردازد. توصیفگر هیستوگرام گرادیان های جهت دار برای استخراج ویژگی و ماشین بردار پشتیبان برای طبقه بندی به کار گرفته شده اند. برای این منظور مجموعه داده ای متشکل از 352 تصویر از نمای جلو و پشت هشت کلاس مختلف از خودروها جمع آوری شده و تمامی بخش های آن ها علامت گذاری گشته اند. نتایج آزمایشات انجام شده بر روی این تصاویر، برتری رویکرد مبتنی بر بخش را نسبت به رویکردهای پیشین نشان می دهد. روش پیشنهادی موفق به کسب دقت 95.4% بر روی نمای جلو و دقت 100% بر روی نمای پشت شده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
18 -27
لینک کوتاه:
magiran.com/p1755022 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!