شواهدی نویافته از معماری عصر آهن در کرانه های جنوب غرب دریای کاسپی(گیلان) بر اساس کاوش های باستان شناسی محوطه کافرستان دیلمان

نویسنده:
چکیده:
از مهم ترین سوالاتی که در باستان شناسی سواحل جنوب غرب دریای کاسپی مطرح است، چگونگی استقرارها در دوران پیش از تاریخ، به ویژه در عصر آهن می باشد؛ این درحالی است که بخش عمده ای از پژوهش های باستان شناسی مربوط به این دوره که از سال 1901 م. در گیلان انجام شده برروی گورستان های عصر آهن (سده های 8-15 ق.م.) متمرکز بوده است. نبود پرسش های بنیادی و بررسی های روشمند در باستان شناسی گیلان باعث شده تاکنون چگونگی استقرار و نوع معماری مورد استفاده ی مردمان این منطقه بر ما پوشیده باشد و بدین ترتیب این پرسش ها مطرح است که پراکندگی استقرارها و نحوه ی الگوهای استقراری به چه صورت بوده است؟ چه عاملی موجب شده که آثار و شواهد اندکی از استقرارهای مربوط به این دوره مورد شناسایی قرار گیرد؟ در صورت وجود استقرار و سکونتگاه ها، نوع نقشه و فضاهای معماری به چه صورت بوده است؟ بسیاری از صاحب نظران و باستان شناسان معتقدند که اقوام مزبور دارای مسکنی که از سازه ی مستحکمی برخوردار باشد، نبودند؛ بلکه به صورت چادرنشینی روزگار می گذراندند. در این مقاله تلاش شده تا با روشی اسنادی و میدانی، مبتنی بر مطالعات کتابخانه ای و نتایج حاصل از کاوش های باستان شناسی در محوطه های کافرستان، مطلاکوه، لیارسنگ بن، کلورز و... در محدوده ی جغرافیای جنوب غرب دریای کاسپی طرح ابتدایی ارائه شود. با توجه به منابع و مدارک موجود برخی شواهد از معماری دائمی مربوط به زندگی یکجانشینی در حوزه ی فرهنگی جنوب غرب دریای کاسپی شناسایی شده که مشتمل بر ایجاد کف سازی در محوطه ی مسکونی و احداث بناها با فضاهای چهارگوش به وسیله ی سنگ و چوب یا بدون ایجاد پی بوده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
65 -82
لینک کوتاه:
magiran.com/p1756383 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.