طراحی مسئله محور و راه حل محور در روش شناسی طراحی

چکیده:
هنگامی که صورت مسئله یا موضوع طراحی به دو فرد طراح و غیرطراح ارائه می شود، شیوه تفکر و برخورد آن ها با مسئله و راه حل متفاوت است و درنتیجه فرایند طراحی به نتایج متفاوتی می انجامد. شیوه برخورد همه طراحان نیز با مسئله و فرایند طراحی یکسان نیست و بر این اساس، میزان خلاقیت و نوآوری و کاربرد طرح نهایی متفاوت است. در فرایند طراحی، تمرکز بر مسئله و تجزیه وتحلیل دقیق آن قبل از ایده پردازی، تا چه حد صحیح است و چگونه باید از مسئله، اطلاعات، معلومات طراح و ایده های اولیه به درستی استفاده کرد تا به نتیجه مناسب تری دست یافت؟ در این مقاله مهم ترین پژوهش هایی که براساس دغدغه مذکور، از دهه 1970 انجام شده است، به اختصار موردبررسی قرار می گیرد و نتایج آن ها در قالب راهبردهای مسئله محور، اطلاعات محور، راه حل محور و معلومات محور طراحی و مدل تکامل مشترک مسئله و راه حل ارائه می شود. در ادامه، فرایند تفکر طراحی ارائه شده توسط IDEO و دانشکده طراحی استنفورد که مبتنی بر طراحی راه حل محور هستند، معرفی می شود. پایان بخش این مقاله، سوالاتی است که در این تحقیقات پاسخ روشنی دریافت نکرده اند و می توانند مبنای انجام تحقیقات آتی توسط علاقه مندان به حوزه مطالعات طراحی و روش شناسی باشند.
زبان:
فارسی
صفحات:
18 -25
لینک کوتاه:
magiran.com/p1760659 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
امکان پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.