مروری بر قیر طبیعی و تاثیر آن بر روی خصوصیات قیر و مخلوط آسفالتی

پیام:
چکیده:
در این پژوهش با مرور بر تحقیقات انجام شده، خصوصیات اصلاح شده قیر و مخلوط آسفالتی با افزودنی گیلسونایت موردبررسی قرار می گیرد. گیلسونایت یک ماده هیدروکربنی حاصل از قیر نفتی بوده که در مناطق نفت خیز ایران به وفور دیده می شود و این ماده با توجه به قیمت کمتر و اصلاح و بهبود خصوصیات مخلوط آسفالتی می تواند هزینه های پروژه های راهسازی را کاهش دهد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد افزودن گیلسونایت به مخلوط آسفالتی باعث افزایش مقاومت خستگی و مدول سفتی مخلوط آسفالتی اصلاح شده می گردد و با توجه به افزایش مدول می توان نتیجه گرفت که روسازی دارای سختی بیشتری بوده و عمر خستگی بالاتری دارد. همچنین نتایج حاکی از آن است که این ماده باعث افزایش ویسکوزیته و کاهش درجه نفوذ می شود و با توجه به قیمت کمتر آن نسبت به سایر افزودنی ها از جمله افزودنی های پلیمری و صنعتی، می تواند یک جایگزین مناسب برای بهبود شیار شدگی در درجه حرارت بالا در روسازی آسفالتی باشد. بررسی ها نشان می دهد این ماده افزودنی باعث افزایش استحکام و مقاومت کششی غیرمستقیم مخلوط آسفالتی شده و با افزایش نسبت TSR، مقاومت رطوبتی مخلوط آسفالتی را بهبود داده و از عریان شدگی مخلوط آسفالتی جلوگیری می کند و می تواند به عنوان یک ماده ضد عریان شدگی در مصالح سیلیسی بکار گرفته شود. همچنین با توجه به قابلیت تحمل نیروهای برشی بالا می تواند در تقاطع چهارراه، ایستگاه های اتوبوس بخصوص در مسیر اتوبوس های تندرو، اطراف میدان ها و همچنین روسازی فرودگاه ها استفاده شود.
زبان:
فارسی
صفحات:
19 تا 32
لینک کوتاه:
magiran.com/p1763076 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!