تکنیک های کمک باروری و پیامدهای پری ناتال

چکیده:
مقدمه
حدود 9% زوجین در سراسر جهان در دوره ای از زندگی خود با مشکل ناباروری مواجه می شوند. روش های کمک باروری (ART)، درمان معمول انتخابی برای بسیاری از زوجین نابارور است که علل آن ناشی از عامل مرد یا زن و یا ایدیوپاتیک می باشد. مروری مطالعه حاضر با هدف مقایسه پیامدهای پری ناتال روش های مختلف ART با یکدیگر و با حاملگی های خود به خودی انجام شد.
روش کار
این مطالعه مروری با جستجو در پایگاه اطلاعاتی PubMed، Medline، SID، Scopus وThe Cochrane Library از سال 2010 تا 2016 برای یافتن مقالات مرتبط با کلمات کلیدی مناسب مانند: تکنیک های کمک باروری و پیامدها و بارداری انجام گرفت. مقالات انگلیسی با موضوع تکنیک های کمک باروری و پیامد پری ناتال وارد مطالعه شدند و در صورت عدم دسترسی به متن کامل مقاله و نتایج غیر مرتبط، از مطالعه خارج شدند.
یافته ها
بر اساس نتایج مطالعات مختلف، پیامد ضعیف پری ناتال در حاملگی ART، از جمله زایمان زودرس، LBW، SGA و مرگ و میر پری ناتال، در مقایسه با حاملگی طبیعی به طور قابل توجهی افزایش داشت.
نتیجه گیری
عوامل متعددی نظیر دوقلو یا یک قلو بودن حاملگی های ART، نوع ART استفاده شده، پروتکل درمان و علت اصلی ناباروری اولیه، پیامد پری ناتال را تحت تاثیر قرار می دهند.
نوع مقاله:
مقاله مروری
زبان:
فارسی
صفحات:
26 -34
لینک کوتاه:
magiran.com/p1770098 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!