کنترل برداری ژنراتور القایی دو سو تغذیه در سیستم تبدیل انرژی باد

پیام:
چکیده:
یکی از روش های پرکاربرد جهت بهره برداری از انرژی باد استفاده از توربین های بادی می باشد. این توربین ها برای تولید برق از ماشین های الکتریکی مختلفی استفاده می کنند که در میان این ماشین ها، ژنراتور القایی دو سو تغذیه به دلیل مزایایی که دارد سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است. روش های مختلفی برای کنترل ژنراتور القایی دو سو تغذیه وجود دارد، که یکی از رایج ترین و بهترین آنها روش کنترل برداری است. برای اینکه بتوانیم توان اکتیو تولید شده توسط ژنراتور را به راحتی کنترل کنیم در این مقاله روش کنترل برداری براساس کنترل بردا جهت شار روتور پیشنهاد شده است. علکرد روش ارائه شده با استفاده از نتایج حاصل از شبیه سازی و هم چنین نتایج عملی موردتجزیه و تحلیل قرار می گیرد. در یک راه انداز آزمایشگاهی، بر اساس پردازنده های سیگنال دیجیتال، کنترل برداری است. در روش جهت یابی شار روتور برخلاف جهت یابی شار استاتور علاوه بر اینکه 3.2 ثانیه پس از شروع شبیه سازی سیستم به حالت پایدار می رسد؛ مجموع اعوجاج هارمونیکی جریان THD نیز 2% کاهش یافته است. سیستم کنترلی در محیط Matlab/Simulink مدلسازی و شبیه سازی شده است ، این محیط برای مدلسازی همه ی انواع ساختارهای ژنراتورهای القایی مناسب می باشند.
کلیدواژگان:

کنترل برداری، ژنراتور دو سو تغذیه، مبدل پشت به پشت، انرژی باد

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
160 -170
لینک کوتاه:
magiran.com/p1770510 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.