شیمی کانی و پتروژنز دایک های لامپروفیری کالک آلکالن معادن سونگون و هفت چشمه (استان آذربایجان شرقی، ایران)

چکیده:
معادن سونگون و هفت چشمه در یک کمپلکس آتشفشانی- نفوذی در شمال باختر کشور (استان آذربایجان شرقی) و در پهنه مس ارسباران قرار گرفته اند. دایک های لامپروفیری سونگون با سنی جوان تر از الیگومیوسن شامل کانی های بیوتیت، پلاژیوکلاز و پیروکسن و با بافت اصلی پورفیریتیک، جزو لامپروفیر های کالک آلکالن- کرسانتیت رده بندی می شوند و توده کوارتزمونزونیت پورفیری سونگون را گسسته اند. دایک های لامپروفیری هفت چشمه با سنی جوان تر از الیگومیوسن، شامل کانی های بیوتیت، فلدسپار قلیایی و پیروکسن و با بافت های اصلی هیالومیکرولیتیک پورفیری و جریانی، جزو لامپروفیر های کالک آلکالن- مینت به شمار می روند و توده کوارتزدیوریت هفت چشمه را گسسته اند. بررسی نمودارهای عنکبوتی، نشان دهنده غنی شدگی LREEها نسبت به MREEها و HREEها در آنهاست که احتمال تشکیل این سنگ ها از یک منشا غنی شده را نشان می دهد. بررسی ویژگی های ژئوشیمیایی لامپروفیرهای مورد مطالعه نشان می دهد که نوع ماگمای تشکیل دهنده آنها از نوع لامپروفیر های کالک آلکالن و محیط زمین ساختی آنها وابسته به کمان ماگمایی است. این لامپروفیرها از درجه پایین ذوب بخشی گارنت لرزولیت به وجود آمده اند.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
47 -60
لینک کوتاه:
magiran.com/p1775357 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.