مداخله های دولت در بازار هنرهای نمایشی ایران: تجربیات و دلالت های سیاستی

چکیده:

مداخله ‏های دولت می تواند نقش بسیار با اهمیتی در روند تولیدات بازار داشته باشد. از آن جایی که دیدگاه های متفاوتی نسبت به مداخله‏ های دولت در بازار وجود دارد، این مقاله با استفاده از روش تحلیل آمارهای توصیفی به بررسی انواع این دیدگاه ها و بررسی وضعیت کنونی مداخله ‏های دولت در بازار تولید تئاتر ایران می پردازد. به منظور تبیین آثار مداخله ‏های دولت در بازار تئاتر از داده های مربوط به تولیدات تئاتر در طی سال‏های 1389 تا 1394 استفاده شده است. نتایج این مقاله گویای آن است، دولت از طریق توسعه زیرساختارها، مقررات زایی، انحرافات قیمتی و برخی سیاست‏های صلاح دیدی تلاش نموده تا بازار را کنترل نماید، اما این مداخله‏ ها اثربخشی مورد انتظار را نداشته است. همچنین این مقاله، دلالت های سیاستی تجربه ایران از مداخله دولت در بازار تولید تئاتر را مورد بحث قرار می دهد. این دلالت‏ها پیشنهاد می کند که دولت، سیاست‏های مداخله‏ گرایانه خود را به گونه‏ای تنظیم کند که به توسعه بیشتر زیرساختارها، عدم تجاوز مقررات‏ زایی از حد بهینه، حداقل پیچیدگی قوانین و فرآیندها و نیز حداقل انحراف در قیمت نهاده ها و ستاده تئاتر منجر شود و علاوه بر این‏ها، از هر گونه مداخله صلاحدیدی پرهیز نماید.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
9 -33
لینک کوتاه:
magiran.com/p1778267 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.