کاربرد معادله اویلر دامنه سیگنال تحلیلی های جهتی در تعیین مکان و نوع چشمه های آنومالی گرانی

نویسنده:
چکیده:
روش استاندارد اویلر روشی خودکار در تفسیر داده های میدان پتانسیل است که در سال های اخیر استفاده از آن گسترش زیادی پیدا کرده است. نتایج این روش وابسته به دقت پارامتر اندیس ساختاری فرض شده دارد و در حضور چشمه های تداخلی دقت نتایج کاهش می یابد. به منظور از بین بردن این مشکل روش های متعددی بر اساس مشتقات این معادله طراحی شده اند که یکی از آنها دامنه سیگنال تحلیلی های جهتی است. دامنه سیگنال تحلیلی های جهتی توابعی همگن هستند و در معادله اویلر صدق می کنند که بدین وسیله می توان علاوه بر تخمین موقعیت چشمه به صورت هم زمان اندیس ساختاری را نیز تخمین زد. سیگنال تحلیلی های جهتی از مولفه های تانسور گرادیان گرانی به دست می آیند و در این مقاله در حالت کلی اثبات شده است که هرکدام از توابع دامنه سیگنال تحلیلی های جهتی در جهات x، y و z در معادله اویلر صدق می کنند. از ترکیبات آنها دو معادله جدید نتیجه شد که در تعیین موقعیت و اندیس ساختاری چشمه بسیار موثر است. کاربرد هرکدام از سیگنال تحلیلی های جهتی به صورت جداگانه و توامان در تعیین موقعیت و اندیس ساختاری به مدلی در حضور چشمه های تداخلی و نوفه گاوسی نسبتا بالا اعمال شد. دامنه سیگنال تحلیلی در جهت z و استفاده هم زمان از هر سه دامنه سیگنال تحلیلی های جهتی مشابه با دو معادله جدید معرفی شده در این مقاله نسبت به سایر معادلات نتایج بهتری ارائه دادند. سرانجام این روش ها بر روی داده های واقعی گرانی کانسار منگنزی صفو واقع در 25 کیلومتری شهرستان چالدران بکار رفت و برای این معدن مقداری برای عمق (حدودا 6 متر) و اندیس ساختاری با مقداری منفی و نزدیک به صفر تخمین زده شد.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
33 -44
لینک کوتاه:
magiran.com/p1780268 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.