چالش های سیاسی جریان های تکفیری علیه انقلاب اسلامی و راهکارهای مقابله با آن

چکیده:
انقلاب اسلامی و گفتمان آن، با توجه به داشتن شاخصه هایی از جمله تاکید بر اسلام ناب، تاکید بر همگرایی اسلامی، استکبار ستیزی، مبارزه با اسرائیل، عقل ورزی و گفتگومحوری در سطح کشورهای اسلامی و نیز در سطح جهان تاثیرات و بازتاب قابل توجهی داشته و دارد، از طرفی جریان های تکفیری، با توجه به داشتن ویژگی هایی نظیر نقل گرایی، عقل ستیزی، خشونت گرایی، قشری گری، تکفیر برخی از مسلمانان و... چالش های متعددی را علیه گفتمان انقلاب اسلامی بوجود آورده است. مقاله حاضر به دنبال پاسخگویی به این سوال است که جریان های تکفیری چه چالش های سیاسی علیه انقلاب اسلامی داشته و راهکارهای مقابله با آن چیست؟چالش های سیاسی شامل مواردی همچون: فراموشی آرمان و‏ راهبرد وحدت اسلامی، حاشیه رانی مبارزه با اسرائیل و ایجاد درگیری داخلی برای گفتمان انقلاب اسلامی، خشونت گرایی و خدشه دار نمودن رویه مسالمت آمیز انقلاب اسلامی، ترویج اسلام هراسی و... می شود. به تناسب چالش های موجود، راهکارها و راهبردهای لازم جهت مقابله با این چالش ها ارائه می گردد.در این مقاله جهت تبیین بحث از «نظریه بحران» توماس اسپریگنز، با روش توصیفی- تحلیلی استفاده شده است.
نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحات:
65 -82
لینک کوتاه:
magiran.com/p1783927 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!