گزارش یک فرم بالینی کمتر رایج از بیماری تب برفکی در گاو، همراه با ضایعات بافت پوششی شاخ

چکیده:
بیماری تب برفکی (FMD)، یک بیماری عفونی اصلی در حیوانات زوج سم می باشد. نشانه های کلاسیک بیماری در گاو شامل وزیکل های اپیدرمی می باشد که به طور عمده در اطراف حفره بینی-دهانی، سم ها، و سر پستان حضور می یابد. هدف از این گزارش، مستند کردن یک فرم بالینی غیر رایج از بیماری می باشد که شامل وقوع ضایعات وزیکلی کلاسیک بیماری در ناحیه بافت زایای شاخ می باشد. در طی شیوع بیماری در سال 2013 در ایران، بررسی میدانی، معاینه بالینی، و نمونه برداری از گله های درگیر در استان قم انجام شد. نمونه ها از بافت پوششی دهان و بافت زایای شاخ برای مطالعه ویروس شناسی و هیستوپاتولوژی جمع آوری شد. آزمون الایزا (ELISA) بر روی نمونه های بافتی انجام شد و سپس آزمون واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) بر روی نمونه های مثبت صورت پذیرفت و سویه ویروس A05 شناسایی گردید. تمام نمونه های بافت شاخ برای ویروس بیماری تب برفکی (FMDV) مثبت شدند. حیوانات با ضایعات شاخ همگی از گله های پرواری با سن کمتر از 12 ماه بودند و با شدت بیشتری درگیر بودند. از آنجایی که سویه یکسان ویروس در گله های شیری مجاور منجر به ضایعات مشابهی نشده بود، نتیجه گیری شد که وقوع ضایعات شاخی، به جای سویه ویروس، شاید بیشتر با عوامل میزبان در ارتباط باشد.
کلیدواژگان:
زبان:
انگلیسی
صفحات:
291 -293
لینک کوتاه:
magiran.com/p1784030 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!